Architekti

Kuba & Pilař architekti je brněnská architektonická kancelář založená roku 1998 architekty Ladislavem Kubou a Tomášem Pilařem. Patří mezi nejoceňovanější české ateliéry a například několikrát uspěly v Grand Prix architektů. Jejich budovy jsou často pojaty minimalisticky s využitím pohledového betonu. Oba architekti vycházejí z tradic kvalitní předválečné české i současné světové architektury.

Na kontě mají například obytný soubor Na Krutci v Praze, odvážný obchodní dům Omega na brněnském náměstí Svobody či Noemově arše podobný kostel sv. Antonína v Černé.

S Brnem dobře obeznámený architekt věděl, na jak výjimečném místě se bude stavět. Vždyť přímo v ulici stojí například „dům pro dva mládence“, modernistická stavba architekta Otto Eislera, kterou v letech 1930–1931 navrhl pro sebe a svého bratra. Společně s nedalekým domem v Lipové ulici se jedná o jediné československé stavby zahrnuté o rok později do katalogu výstavy Internacionální styl, uspořádané newyorským Museum of Modern Arts. Eisler, který je autorem hned několika staveb v okolí, byl možná vzorem i pro současné práce Tomáše Pilaře. Spojuje je láska k účelnosti kombinované s pohodlím, krása jednoduchosti, odpor k nabubřelým architektonickým gestům.